Το μεγάλο κέρδος του Παναθηναϊκού έχει ονοματεπώνυμο. Έι Τζει Σλότερ! Ο Αμερικανός ήταν η αποκάλυψη (16π.) στη νίκη του βελτιωμένου τριφυλλιού απέναντι στη Νίζνι (63-55).

Double-double ξανά ο Μπατίστα
Ελλιπής ξανά (στην Αθήνα οι Μποχωρίδης, Μαυροκεφαλίδης, Νέλσον), αλλά βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά!

Ο Παναθηναϊκός έδειξε πως βαδίζει σε καλό δρόμο, επικρατώντας 63-55 της Νίζνι (του χρόνου στην Ευρωλίγκα) στο πλαίσιο του «Gomelsky Cup» και περιμένει την Κυριακή τον νικητή του ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Λιέτουβος.

Καλό αμυντικό πρόσωπο απ' τους πράσινους, που επέστρεψαν στις νίκες ύστερα από τέσσερις ήττες, με τον Σλότερ στην επανεμφάνισή του να αποδεικνύεται... λίρα εκατό, πετυχαίνοντας 16 πόντους (3/3 τρίποντα) και δημιουργώντας αρκετούς τριγμούς στους Ρώσους.

Σταθερά... πάρτι ο Μπατίστα κάτω απ' τη ρακέτα που τέλειωσε με 19 πόντους (16ρ.), από κοντά ο Γκιστ (11π.), ντεμπούτο για τον... ικανοποιητικό Μπλουμς (4π., 5 φάουλ). Μίκρυνε το rotation ο Ιβάνοβιτς (δεν έπαιξε ο Φώτσης και οι μικροί, πέραν του Χαραλαμπόπουλου), προφανώς για να καταστρώσει και τα πλάνα του ενόψει Ολυμπιακού.

Με πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Μάντζαρη σε άμυνα και επίθεση, στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός νίκησε (70-65) και την Ούνιξ Καζάν, για το τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης». Εκτός για προληπτικούς λόγους ο Γιώργος Πρίντεζης.

Μόνο νίκες είχε στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» ο Ολυμπιακός, καθώς επιβλήθηκε και της Ούνιξ Καζάν με σκορ 70-65. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ακόμα και με δέκα πόντους λίγο πριν το τέλος (65-55), αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επέστρεψε, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να πρωταγωνιστεί σε άμυνα και επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα και να τους χαρίζει το ροζ φύλλο, ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Σπανούλης και Λοτζέσκι ήταν πολύ «ορεξάτοι» στην τελευταία περίοδο, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +10 (65-55), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα θα μπορούσαν να διευρύνουν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά, αλλά η αστοχία δεν τους το επέτρεψε, με την ομάδα του Καζάν να κάνει ένα σερί 10-0 και φέρνει ξανά το ματς στην ισοπαλία (65-65), ένα λεπτό πριν τη λήξη. Με τέσσερις δικούς του πόντους και με μία καλή άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ, ο Μάντζαρης «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του Πειραιά, κάνοντας το 69-65, με τον Λοτζέσκι να διαμορφώνει με 1/2 βολές το τελικό 70-65.