Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο η Ρεάλ νίκησε με 5-1 την Έλτσε στην Μαδρίτη, έτσι πήρε το τρίτο της "τρίποντο" σε πέντε αγωνιστικές.

Ο CR7 πέτυχε τέσσερα γκολ, τα δύο με πέναλτι, μόλις 3 μέρες μετά το χατ-τρικ του κόντρα στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια, ενώ έφτασε τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα σε 5 αγωνιστικές!

Το ματς ξεκίνησε με τον Πορτογάλο στην προσπάθειά του να διώξει από την περιοχή της Ρεάλ να κάνει πέναλτι και τον Εντού Αλμπάκαρ να νικά τον Κέιλορ Νάβας από τα 11 βήματα για το 0-1.

Ο Κοσταρικανός πορτιέρο έκανε ντεμπούτο στο ισπανικό πρωτάθλημα με την νέα του ομάδα, ενώ ο Γκάρεθ Μπέιλ πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε με το 4ο φετινό του γκολ, για να ακολουθήσει το καρέ του Ρονάλντο.

Όσο για τη Μπάγερν, αντιμετώπισε την Πάντερμπορν και από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις διαθέσεις της, σκοράροντας στο 8 μόλις λεπτό με τον Γκέτσε μετά από πάσα του Μίλερ.
6 λεπτά αργότερα, ο Λεβαντόφσκι με φοβερό σουτ έκανε το 2-0 και γκρέμισε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων.

Πέρασε πολλή ώρα για να δούμε άλλα γκολ από τους Βαβαρούς και στο 78' τελικά έγινε το 3-0 με τον Γκέτσε ξανά. Η Μπάγερν όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ωραία συνεργασία  Ρόμπεν-Μίλερ έγινε το 4-0 5 λεπτά πριν τα 90'.
Έτσι έδωσε απάντηση στους επικριτές της!

Επιμέλεια:Ιωάννης Νικολόπουλος